Znajdź odpowiednie kije trekkingowe 

Teleskopowe czy składane? Węglowe czy aluminiowe? Jak ustalić właściwą długość? 

Kontynuuj czytanie

Kiedy i dlaczego warto używać kijków trekkingowych? 

Korzyści z korzystania z kijków trekkingowych są oczywiste: podczas zejścia odciążają one kolana, wspierają mięśnie i równowagę podczas wspinaczki z ciężkim sprzętem. Ułatwiają one zachowanie równowagi w trudnym terenie, pozwalają na utrzymanie tempa i pośrednio poprawiają wytrzymałość. 

Kije trekkingowe: składane czy teleskopowe? 

Kije teleskopowe 

Klasyczne zatrzaski w kijach teleskopowych są lekkie i smukłe, ale zużywają się szybciej i mogą samoczynnie poluzować się podczas wycieczki - uwaga, ryzyko upadku! Są również trudne do obsługi w rękawiczkach i wilgotnych palcach. 

Dlatego zalecamy wybór modeli z klemowym systemem w kijach teleskopowych. Obecnie są one podobnej wielkości, ale łatwiejsze i szybsze w obsłudze dzięki zatrzaskowi kciuka z indywidualnym ustawieniem twardości. Nowy system klemowy Power Lock 3.0 firmy Komperdell ma na przykład mechanizm klemowy z wysokowytrzymałego aluminium, który zapewnia optymalne działanie, niską wagę i trwałą siłę trzymania. System Speed Lock 2 firmy Leki posiada nawet certyfikat TÜV-Süd potwierdzający siłę trzymania. 

Składane kije trekkingowe 

Segmenty rur składanych kijków można złożyć jak sondę lawinową lub pręty namiotu i są wewnętrznie połączone za pomocą kabla. Cały kij można w ten sposób szybko rozłożyć do użytku i następnie zablokować za pomocą przycisku blokującego. 

Podczas transportu napięcie jest zwalniane, a kij jest po prostu składany. Jeśli szukasz kijków trekkingowych o małej wielkości pakowania, najlepiej wybierz kij składany. 

Jakie materiały: węgiel czy aluminium? 

Kije trekkingowe z węgla 

Jeśli szukasz możliwie sztywnych i lekkich aż do ultralekkich kijków trekkingowych, najlepiej sięgnij po węgiel. Jest on bardzo sztywny, pochłania drgania i nie zwiększa zbytnio wagi twoich kijków. Wady kijków trekkingowych z węgla to cena oraz nieco większa podatność na uszkodzenia i ryzyko pękania przy silnym przeciążeniu. 

Kije trekkingowe z aluminium 

Ta tańsza, tradycyjna alternatywa to hartowane aluminium, często w wysokiej jakości stopach, takich jak tytan. Kije trekkingowe wykonane z aluminium są nieco cięższe, bardziej elastyczne i uginają się, zanim się złamią. 

Chwyty korkowe w kijkach trekkingowych 

W sporcie górskim na stałe zagościły wygodne chwyty z korka, mieszanki korka i pianki EVA. Czyste chwyty plastikowe, takie jak te stosowane w tańszych kijkach trekkingowych, raczej powodują pocenie się rąk i odciski. 

Nasz tip: Chwyty korkowe do kijków, które będą głównie używane latem podczas wędrówek. Pianka EVA nadaje się do użytku przez cały rok i w zimie. 

Amortyzacja w kijkach trekkingowych: Z czy bez? 

Amortyzacja w kijkach trekkingowych zapewnia większy komfort i oszczędza ramiona, łokcie i nadgarstki - zwłaszcza na twardym podłożu (asfalt). W stromym terenie "podskakiwanie" może jednak być również wadą, ponieważ przy dużym obciążeniu może to prowadzić do niepewności. Dodatkowo, amortyzacja wpływa na wagę kijków trekkingowych. 

Powinieneś więc rozważyć, w jakim terenie i na jakich ścieżkach zazwyczaj się poruszasz, i czy zwiększony komfort wynikający z amortyzacji kijków trekkingowych usprawiedliwia dodatkową ich wagę. 

Jakie kije trekkingowe na przejście Alp? 

Dla osób planujących przejście Alp zalecamy kije trekkingowe składane z węgla, bez regulacji długości i z przedłużeniem uchwytu, ponieważ stanowią one najlżejszą opcję, pozwalającą jednocześnie na szybkie chwycenie w terenie. Dla wszystkich fanów kijków trekkingowych z regulacją długości: istnieją także kije składane i z węgla, jednak te modele są cięższe od swoich nieregulowanych odpowiedników. 

Talerze śnieżne i inne w kijkach trekkingowych 

Talerze w kijkach zapobiegają zapadaniu się w śniegu, błocie lub żwirze. Dla różnych warunków i wymagań dostępne są specjalistyczne talerze. Często podczas zakupu dołączane są różne rodzaje talerzy do wymiany. Alternatywnie można też dokupić oddzielnie talerze trekkingowe lub śnieżne. 

  • Talerze śnieżne: do sportów zimowych i wycieczek w śniegu 
  • Talerze trekkingowe: idealne do użycia podczas wycieczek praktycznie bez śniegu 
  • Mikrotalerze: wszędzie tam, gdzie liczy się smukła forma i minimalna waga (np. bieg w terenie) 

Czołówki kijków: Na co zwrócić uwagę? 

Wysokiej jakości kije trekkingowe są wyposażone w chwyty kabridowe, aby zapewnić pewność chwytu nawet w trudniejszym terenie. Porada: Aby chronić czołówki kijków przed zużyciem podczas dłuższych etapów po asfalcie lub podczas nordic walkingu, można nałożyć gumowe nakładki. 

  • Części zamienne: Czołówki do kijków trekkingowych w Bergzeit 

Jaka jest właściwa długość kijków trekkingowych? 

Każdy wzrost wymaga idealnie dopasowanej długości kijków trekkingowych. 

Jako zasada ogólna: Wzrost (w cm) x 0,68 = Długość kija. 

Na płaskim terenie zazwyczaj odpowiada to zgięciu w łokciu pod kątem 90 stopni. Podczas wspinaczki można nieco skrócić kije trekkingowe. Podczas zejścia i przy większej prędkości ustaw kije nieco dłużej. 

Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Prosimy o wybaczenie ewentualnych błędów.

Hike & Trekking Poles (156 articles)

Hike & Trekking Poles (156 articles)